Krakov » The Roseletters
50898
post-template-default,single,single-post,postid-50898,single-format-standard,edgt-core-1.1.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vigor-ver-1.8.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_top,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Krakov

Ahojte! Pred asi 2 týždňami som navštívila Krakov a môžem povedať, že práve toto mesto sa stalo mojim najobľúbenejším spomedzi tých, ktoré som doposiaľ navštívila. Krakov je jednoducho očarujúci. Je to mesto plné histórie, krásnych historických budov  a ich architektúra…nádhera. Staré mesto je veľké a o jeho námestí ani nehovorím. Tu musia byť nádherné Vianočné trhy. Nachádzajú sa tu aj rôzne katedrály, zámky a ja som práve jeden z nich navštívila a to Wawel zámok.

Keď som vystúpila z autobusu, prekvapilo ma, aká tu bola zima. Tuhšie som sa zabalila do vetrovky a pohla sa s kamarátmi vpred novým dobrodružstvám. Hneď po našej ľavej strane pretekala rieka Visla a bol cez ňu nádherný výhľad na zámok Wawel. Tam sme smerovali. Počas cesty sme sa smiali, rozprávali, však to poznáte. V ruke som stískala mobil a zakaždým, keď ma niečo oslovila, odfotila som to. Zámok bol neskutočný, najmä sa mi páčilo, ako všetko bolo staré, ale všetko pekne zachované. V strede bola nádherná záhrada s lavičkami a stromami, ktoré začínali pučať. S kamarátkou sme sa rozprávali, ako by sa tu dalo skvele čítať si, učiť sa, len keby nebolo toľko ľudí samozrejme… Tu sme strávili asi hodinku a opisovať podrobnejšie by bolo zbytočné, lebo toto treba vidieť a ja som vám to zaznamenala formou fotografií. 🙂

Staré mesto ako som už vyššie spomínala, bolo plné historických budov a námestie bolo veľkolepé. Páčilo sa mi, ako na každom rohu boli krásne kaviarničky, rôzne reštaurácie a všetky štýlové. Bola tu aj Zara, ale povedala som si, že som tu prišla spoznávať a nie nakupovať. Ochutnala som skvelú zmrzlinu a smiali sme sa s predavačkou, pretože sme si dobre nerozumeli. Chcela som zmrzlinu jahodovú aj som na ňu ukazovala, ale ona mi dala nakoniec čučoriedkovú, pretože u nich je čučoriedka “jagoda“. Aj tak bola fajná. Objavili sme trhy a obzerali si suveníry a kúpili sme si vynikajúce syrové praclíky. Veľmi čo sa mi páčilo bolo, že cez námestie a celkovo cez celé mesto chodila nádherné kone s kočmi. Hneď by som sa previezla, keby sme mali viacej času. Avšak sme sa ponáhľali ešte do Osvienčimu.

Osvienčim som navštívila už druhýkrát, ale až teraz som si naplno uvedomila, aké to muselo byť strašné pre tých ľudí, pre rodiny. Som veľmi rada že som sa rozhodla toto miesto navštíviť ešte raz, jednak som už informovanejšia o druhej svetovej vojne ako kedysi a jednak som už staršia. Bolo to zvláštne a silné  kráčať po miestach, kde mnohí pred niekoľko desiatkami rokov trpeli, hladovali a umierali. Nemám čo viac k tomuto napísať, silný zážitok.

S láskou Ruženka

2 komentáre
  • Julia Magušinová
    Odpovedať

    Bol to naozaj skvely zažitok. 😉 ps: Ružka Tvoje članky su naozaj super

    20.4.2017 at 20:59

Post a Comment